Jest wiele ciast, które wywołują pozytywne skojarzenia i zachęcają do powrotu do wspomnień. Jednym z nich jest ponadczasowy i wyśmienity mazurek kajmakowy, chętnie przygotowywany z dodatkiem orzechów, migdałów oraz bakalii. To właśnie on przywodzi na myśl ciepło domowego ogniska oraz świąteczną atmosferę. Jest szczególnie lubiany w Polsce, gdzie tradycja pieczenia mazurków sięga wielu pokoleń. To ciasto ma swoje honorowe miejsce na wielkanocnym stole, a jego niezwykły smak sprawia, że chętnie sięgamy po nie również podczas innych okazji. Jeśli szukasz przepisu, który pozwoli Ci oczarować całą rodzinę, zapraszamy do lektury!
Tradycja wypieku mazurka
Początki jego przygotowywania w okresie wielkanocnym sięgają XVIII wieku. Był on wtedy wypiekany z ciasta kruchego i biszkoptowego oraz posypywany takimi dodatkami jak migdały, orzechy, bakalie, a także cukier puder. Obecnie przygotowujemy go w wielu różnych formach i wedle uznania. My polecamy m.in. przepis na wielkanocny mazurek kajmakowy, który poprzez wyjątkowy smak podbija serca wielu dzieci oraz dorosłych. Dodatkowo możesz wykorzystać swoją kreatywność i udekorować wypiek w wymarzony sposób. Sprawdź, jak go przygotować!
Składniki na ciasto na mazurek kajmakowy z orzechami:
- 2 szklanki mąki pszennej,
- 1/2 szklanki cukru pudru,
- 1 całe jajko,
- 2 żółtka,
- 200 g masła,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- szczypta soli.
Składniki na nadzienie:
- 1 puszka kajmaku (około 400 g),
- 1/2 szklanki posiekanych migdałów,
- 1/2 szklanki rodzynek,
- 1/2 szklanki innych bakalii według preferencji (np. orzechów, kandyzowanych owoców).
Przygotowanie ciasta
W dużej misce wymieszaj mąkę z cukrem pudrem, proszkiem do pieczenia i szczyptą soli. Następnie dodaj masło pokrojone w kostkę i szybko zagnieć ciasto, dokładając na końcu całe jajko i żółtka. Gdy ciasto na wielkanocny mazurek kajmakowy z orzechami będzie jednolite, uformuj z niego kulę, owiń je folią spożywczą i odłóż do lodówki na około 30 minut. Po tym czasie rozwałkuj schłodzone ciasto na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, formując brzegi. Według przepisu powinno się również piec je w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez około 20-25 minut, aż będzie ono złociste.
Przygotowanie nadzienia do mazurka kajmakowego
Rodzynki zalej gorącą wodą na około 10 minut, aby zmiękły, a następnie odcedź. Rozsmaruj kajmak równomiernie na upieczonym i ostudzonym spodzie ciasta. Według przepisu możesz teraz posypać ciasto wielkanocne posiekanymi migdałami, rodzynkami i innymi wybranymi bakaliami. Ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia!
Dekoracja i podanie
Mazurek kajmakowy można dodatkowo udekorować np. polewą czekoladową lub cukrowymi kwiatami. To ciasto jest najlepsze, gdy trochę postoi, dzięki czemu smaki dobrze się wymieszają. Ten przepis na mazurek kajmakowy z orzechami, bakaliami i migdałami idealnie sprawdzi się do przygotowania słodkiego akcentu na stole wielkanocnym, ale równie dobrze możesz podawać go na innych spotkaniach. Ciasto ze słodką kajmakową warstwą i chrupiącymi dodatkami to prawdziwa uczta dla podniebienia. Jeżeli poszukujesz najlepszej jakości orzechów, bakalii, migdałów i innych produktów o wyjątkowym smaku do przygotowania ciasta z przepisu, zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu!